Po válce byl v celé Evropě hlad po pravé kávě. A tak se v roce 1947 Ottorino Martinelli se svou manželkou Marií rozhodl otevřít si malou pražírnu přímo v centru Riva del Garda v Trentinu. Začal rozvozem čerstvě pražené kávy po okolí na svém upraveném bicyklu. Firma se stala populární v širokém okolí a tak se rychle rozrůstala.
Když předal podnik svým potomkům, ti se rozhodli přejmenovat firmu z původního názvu „Casa del Caffè“ na „Omkafè“. První písmena upomínají na iniciály dědečka současných majitelů. Firma se časem rozrostla a zájem o kávu natolik zvýšil, že dnes už by původní malá kavárnička nestačila. Dnes Omkafé sídlí v moderním objektu na ulici Aldo Moro v Arco.
Označení „moderní“ tady je skutečně na pravém místě. Moderní je sídlo firmy nejen architektonickým provedením ale také univerzálností a především moderní produkcí s velkým ohledem na životní prostředí. Celý provoz je energeticky skoro soběstačný, což u pražírny kávy je prakticky jinde nevídané. Objekt je napájen ze solárních článků, které pokrývají celou střechu. Zbytkové teplo po pražení je využíváno pro produkci teplé vody a vytápění objektu. Ekologie se odrazila i v sortimentu. Majitelé odmítají produkci kapslí do kávovarů, protože jejich likvidace je dosud ekologicky prakticky nemožná. Jedinou porcovanou kávou jsou tak v nabídce pouze tzv. pody. Tedy polštářky s porcí kávy, určené pro pákové kávovary.
Dnes se skrze hipsterské kavárníky a pražírny u nás razí taková pověra, že když pít kávu, tak jen 100% arabicu, co nejméně praženou, bez cukru, mléka a připravovanou alternativními způsoby (rozuměj nikoliv nápoje typu espresso). V Omkafè každého přesvědčí, že tenhle přístup je hodně mimo. Kávová zrna nakupují přímo u pěstitelů a to v co nejvyšší kvalitě. A to jak arabicu, tak robustu, protože je to právě robusta, která dává výslednému nápoji v chuti tělo a zemitost a především u italské kávy důležitou cremu. Samozřejmě mají v nabídce i 100% arabicu ale většina káv jsou různé směsi s arabicy a robusty.
V přízemí je prodejna a kavárna, kde lze všechny kávy ochutnat a podle chuti si pak vybrat tu nejlépe lahodící tomu kterému jazýčku. Je tu i recepce a hned vedle ní laboratoř, kde se testují všechny kávy, co do firmy dorazí a určují se poměry jednotlivých směsí. Nic tu netají, do laboratoře lze nahlédnout oknem a pokud budete mít štěstí a bude přítomen některý z majitelů, lze se podívat i dovnitř.
Po schodech (nebo výtahem) kolem krásného kávovníku, se dostanete do pater. Zcela nahoře, ve druhém patře jsou místnosti, kde probíhají školení a kurzy, které firma pořádá pro profesionály i amatéra. V prvním patře jsou kanceláře firmy a firemní muzeum. Lze v něm vidět něco z historie firmy, třeba originální bicykl, na kterém Ottorino Martinelli rozvážel kávu v zacátcích firmy. Jsou tu i malé pražící stroje a samozřejmě historické kávovary. Jedna část je věnována pěstování a výběru kávy. Takže tu lze shlédnout zrna z různých oblastí a také zrna po různém stupni pražení.
Zcela vzadu jsou poměrně nenápadné dveře. Těmi lze projít přímo do provozní haly. Tedy lépe řečeno na ochoz nad výrobními prostorami. Jsou tu obří zásobníky na kávu a dole celá technologická linka. Není třeba zdůrazňovat, že to tu nádherně voní. Stojí za to se optat v obchodě, kdy se bude pražit a zajít se podívat přímo na celý proces. Ten trvá okolo 20-30 minut.
Kávu z pražírny Omkafè si samozřejmě můžete vychutnat v celém regionu Trentina ale firma dodává i speciálně více praženou kávu na jih Itálie ale i do zahraničí. Takže až pojedete kolem, určitě se v Omkafè zastavte. Stojí zato nejen ochutnat jejich kávu ale podívat se i na její historii a produkci.