Když se řekne Val di Fiemme, průměrnému Čechovi naskočí hned obraz zasněžených Dolomitů, krásných sjezdovek a výkony českých lyžařů. Ale tohle krásné trentinské údolí není pouhým zimním lyžařským centrem, ale nabízí atraktivní dovolenou i pro své jarní, letní a podzimní návštěvníky. Outdoorové sporty, gastronomie nebo rybaření, to jsou některé z nich.
Údolí Val di Fiemme nebo také Fleimstal (do roku 1918 bylo součástí rakousko-uherské monarchie a mluvilo se tu převážně německy) je krásnou zelenou oázou uprostřed trentinských Dolomitů. Vévodí mu na jižní straně alpský řetězec Lagorai (se známým zimním střediskem Alpe Cermis) a ze severu je rámováno majestátním masivem Latemar. Pro našince je především centrem zimních sportů, ale tak trochu jsou opomíjena další roční období, která jsou tu neméně krásná. Jako jedno z mála alpských údolí je hustě zalesněno a tak tu najdete krásné horské turistické cesty, kde ani v létě nepálí slunce, protože vedou převážně lesem. Ideální pro osvěžující procházky a horské tůry.
Smrky pro Stradivariho
V horní partii údolí nad obcí Predazzo se nachází rozlehlý přírodní park Paneveggio jehož některé partie sahají až do nadmořské výšky 3000 m. Je tu několik dobře značených turistických cest ale také třeba velká ohrazená obora, kde je možné i z vyvýšené terasy pozorovat stádo evropských jelenů, vedených skutečně kapitálním samcem.
Park je ale významný kromě jiného také velice kvalitním porostem, mezi kterým se nacházejí takzvané rezonanční smrky. Právě tady našel už koncem 17. století materiál pro své nejlepší nástroje Antonio Stradivari. Dodnes jsou rezonanční smrky z Val di Fiemme vysoce ceněny a místní lesníci se o ně dobře starají. Z celého světa sem jezdí nakupovat špičkoví houslaři dřevo na rezonanční desky. Prodávají se tu štípané klínky, každý na jednu desku.
Cyklovýlety po horách i údolím
Z horního cípu údolí Val di Fassa z městečka Canazei až do Molina di Fiemme vede podél říčky Avisio takřka 50 km dlouhá cyklostezka.
Ti lépe trénovaní si ji jistě projedou opačným směrem, tedy do kopce. pro méně fyzicky zdatné ale třeba i rodiny s dětmi je nejlepší jet z Canazei do Moliny. Celkové převýšení trasy je pouhých 600 metrů. Cesta se klikatí nejen kolem příjemných vesnických hospůdek, ale v letních dnech jsou vítaným osvěžením úseky vedoucí místními lesy.
Pro náročné cyklisty je připraveno připraveno okolo 15 horských tras různé stupně obtížnosti. Kola, včetně elektrokol, je možné si vypůjčit na místě v síti půjčoven. Pokud jste už šlapáním do pedálů znaveni, nevěště hlavu. Po celé trase cyklostezky v letní sezóně jezdí Fiemme-Fassa Bike Express – autobus, který třikrát denně sváží cyklisty s jejich stroji po obou údolích. Pro skutečné profesionály a milovníky výšlapů do strmých kopců jsou pořádány špičkové závody vedoucí přes horské průsmyky ve výšce až 2000 m n. m. Tím nejznámějším je Marcialonga Cycling, 135 km dlouhý závod který se každoročně koná koncem května.
Gastronomické hody
Dobré jídlo a pití, to je další deviza údolí Val di Fiemme. Zdejší výjimečné speciality jsou vyhlášené. Třeba výrobky místních řeznictví. Dva nejvýznamější Tito a Dagostin nabízejí širokou škálu typických trentinských uzenin – např. trentinský speck až 14 měsíců uzrálý, klobásy luganica z vepřového, kozího, králičího nebo jeleního masa.
Ve dvou sýrárnách (v Predazzu a Cavalese) se vyrábějí také výborné sýry. Tím nejznámějším je Puzzone di Moena, vyráběný v Predazzu. Tenhle sýr je typický svou kůrkou, která má typický pach, od něhož je také odvozeno jméno sýra – v překladu „smraďoch z Moeny“. Po předchozí domluvě je možné sýrárnu navštívit a prohlédnout si výrobu a samozřejmě ochutnat. Sýrárna v Cavalese zase nabízí především sýry z kozího mléka, na které se specializuje. A kromě toho i naprostý unikát – výtečnou uzenou kozí ricottu. Tuhle výtečnou specialitu zimní návštěvníci neznají, protože je sezónní a je k dispozici pouze od jara do časného podzimu.
Val di Fiemme tedy není jen zimní ráj, ale celoroční centrum zážitků, odpočinku a poznání. Zcela jistě stojí za návštěvu i mimo zimní sezónu.