Údolí Val di Fassa uprostřed trentinských Dolomitů je jednou z oblastí, kde většinu místního obyvatelstva tvoří Ladinové – prapůvodní obyvatelé celých Alp. Přes všemožné historické peripetie si tento hrdý národ dodnes zachoval svůj jazyk i kulturu. Přímo na hranici údolí Val di Fassa (ladinsky Val de Fascia) se sousedním Benátskem se tyčí 2950 metrů vysoký masiv Sass Pordoi, který je součástí i známého lyžařského okruhu Sella Ronda.
Nejprve něco málo o Ladinech. Jejich postavení v italské autonomní provincii Trentino/Jižní Tyrolsko je velice speciální, mají tu vlastně autonomii na druhou. Trentino a Jižní Tyrolsko jsou autonomní provincie v rámci Italské republiky se značnou mírou samostatnosti. A na jejich teritoriu leží i tři ladinská údolí – Alta Badia (ladinsky Badia), Val Gardena (Gherdëina) a Val di Fassa (Fascia), která mají částečnou autonomii ještě hlubší. Netýká se sice politiky nebo daní, ale na školách všech stupňů se tu učí v ladinštině, jazyk je tu zcela roven úřední italštině (resp. němčině) a samozřejmě je tu silná podpora uchování původní kultury a zvyků.
Ladinové obývali ještě v prvního tisíciletí našeho letopočtu prakticky celý alpský prostor od dnešního švýcarského Graubündenu až po Terst u Jaderského moře. Postupně byli ale vytlačeni a dodnes zůstaly jen ostrůvky původní kultury v retorománské části Švýcarska, Jižního Tyrolska a Trentina. Částečně se k odkazu Ladinců hlásí i obyvatelstvo Furlánska. Ladinská vlajka neobsahuje žádné okázalé symboly. Je prostá a modrá barva odkazuje na oblohu, bílá na sníh a zelená na horské pastviny.
Běžní turisté lanovkou, zkušení sportovci i po svých
Když se z obce Canazei, která je správním střediskem údolí Val di Fassa vyšplháte po klikaté horské silnici do průsmyku Passo Pordoi na hranici s Benátskem, jste skoro na místě. I z průsmyku se otevírají krásné výhledy ale to nejlepší čeká až nahoře. Odtud už jen rychlou kabinovou lanovkou vzhůru na vrchol Sass Pordoi. Ti skutečně fyzicky zdatní samozřejmě mohou volit pěší trasu, nicméně ta je určena jen pro opravdu zkušené turisty, kteří zvládají i pohyb po skalách a štěrkových polích.
Velká kabinová lanovka jezdí v pravidelných intervalech po 15 resp. 10 minutách. Dostanete se s ní za pár minut z průsmyku o celých 700 výškových metrů vzhůru na vrchol.
Nezapomeňte si v sezóně, kdy je kabina plná, zvolit tu správnou stranu. Milovníci romantických výhledů na skalní stěny na levou stranu ve směru jízdy vzhůru, kdo preferuje panoramata s výhledem do dálky, pro toho je lepší strana opačná. Na vrcholu přímo v objektu konečné stanice lanovky je současně i horská chata Rifugio Maria, kde je možné se občerstvit a kde se také každoročně na závěr letní sezóny pořádá tradiční a vyhlášená akce Top Wine 2950 – degustace špičkových trentinských vín.
Terasa Dolomitů
Takové jméno si vrchol Sass Pordoi vysloužil od místních i návštěvníků. z vrcholu ať se podíváte kamkoliv, všude okolo se rozprostírají naprosto překrásné výhledy.
Stačí jen popojít pár desítek metrů od chaty a jen tak si sednout na lavičku a kochat se pohledem na masiv Sella, který se tu zdá jakoby si na něj mohl člověk přímo sáhnout. Na opačné straně jsou vyhlídkové terasy, ze kterých za dobrého počasí přehlédnete desítky kilometrů daleko přes celé dolomity, kterým vévodí ledovec Marmolada. A když kromě toho, právě tady se nacházíte v pomyslném středu ladinských oblastí. Odsud můžete dohlédnout do všech 5 ladinských údolí. Kromě zmíněných tří i do Cortiny d’Ampezzo (ladinsky Anpezzo) a Val Cordevole (Fodom) v Benátsku.
V Alpách prakticky neexistuje významný horský vrchol, na kterém by nebyl tzv. vrcholový kříž. Na Sass Pordoi to úplně možné není, protože přímo na vrcholu je chata. Ale nebojte se, pokud chcete mít vrcholové foto s křížem, ten stojí jen o pár metrů níže za chatou. A věřte tomu, že na fotce nikdo nepozná, že nejste přímo na vrcholu ale o pár metrů vedle.
Sass Pordoi je součástí známého masivu Sella, které je v zimě rájem lyžařů a v létě cyklistů. Jezdí se tu po okružní trase kolem celého masivu tzv. Sella Ronda, tedy okruh Sella. Opticky jsou tu všechny vrcholy a plošiny jako na dosah ale pozor, jen opticky. Jediný vrchol, i když ten v masivu nejvyšší, dosažitelný až po zhruba 1,5 hodinovém výstupu do nadmořské výšky 3152 metrů.
Vyjet lanovkou na vrchol Sass Pordoi se vyplatí v každém ročním období. Stejně jako všude v horách, i tady se počasí rychle mění. A tak nepropadejte zoufalství, když vyjedete nahoru a spadne mlha. Většinou stačí v klidu si sednout do chaty, dát si některou z místních dobrot a počkat až se mlha, tedy spíše mrak, zase odsune stanou a opět se otevřou proslavené výhledy. A ještě na jedno je třeba myslet, i v létě může nahoře ještě ležet sníh a teploty se mohou pohybovat jen lehce na nulou. Takže kromě dobré nálady je dobré si s sebou vzít i dobré oblečení.