Masiv Geisler Gruppe v Jižním Tyrolsku je na pohled jedním z nejúchvatnějších podívaných v Alpách. Tato mohutná skalní stěna s několika vrcholy od sebe odděluje dvě údolí – Gröden/Val Gardena a Villnösser Tal/Val di Funes. Nejkrásnější pohled na ní je z údolí Villnöser Tal. A odtud, z okna statku Ranuihof, ve kterém jsme bydleli, jsme se na ní také dívali a rozhodli, že tenhle masiv zdoláme.
Ne, nebijte se, nechtěli jsme pořídit horolezecké vybavení a zdolávat jeho vrcholky, tak zdatná naše parta není. Masivem lze z jedné strany na druhou projít skalními průrvami, kde vedou značené turistické stezky. Z obce St. Magdalena ve Villnösu jezdí pravidelně autobus do Grödenu a ten jsme použili. Dostali jsme se s ním až k dolní stanici lanovky Seceda. Tou jsme vyjeli do výchozího bodu naší cesty v nadmořské výšce 2640 metrů na pastvině Seceda. Odtud vedou na druhou stranu celkem čtyři trasy přes skalní průrvy. My jsme zvolili tu nejméně náročnou přes průrvu Panascharte.
Po nezbytném občerstvení v restauraci u horní konečné lanovky jsme přešli část planiny s odpočívajícími turisty až jsme narazili na osudovou šipku, směřující směrem dolů s nápisem „Panascharte“.
Vrhnout se ze zelené náhorní planiny do úzké průrvy na strmou kamenitou cestu byl opravdový zážitek. Nicméně jak jsme po chvíli zjistili, cesta vypadala shora náročnější, než ve skutečnosti byla. I když opačným směrem vzhůru bychom ji asi s radostí nešli. Ale přesto jsme pár takových nadšenců deroucím se opačným směrem potkali. Dramaticky sevřená mezi skalními stěnami se klikatila úzká stezka, občas s ocelovými lany nebo kládami, sloužícími jako zábradlí. Nad námi vysoké stěny s vrcholy skal a před námi pomalu více a více se otevírající pohled do údolí Villnösser Tal a ještě mnohem dále, až k Brenerskému průsmyku.
Pak následovala kupodivu nejnáročnější část trasy, tedy přechod přes suťové pole a dole už jsme se napojili turistickou stezku Adolf Munkel Weg. Ta se klikatila především lesy až na horskou pastvinu Gampen Alm do stejnojmenné horské salaše, kde jsme měli rezervované ubytování. Bydleli jsme v jednoduchých, čistých pokojích se sociálním zařízením na chodbě, jak je na salaších a horských chatách zvykem. Přesto pro nás byly po celodenní túře skutečnou oázou. Pak ještě přišla večeře, která byla velice příjemným překvapením – tříchodové menu na horské salaši, za které by se nemusela stydět nejluxusnější restaurace. Obzvlášť hovězí maso z vlastního chovu bylo naprosto dokonalé.
Dolů do údolí
Následující den jsme v naší cestě pokračovali pěším pochodem zpět do údolí. malou zastávku s degustací jsme udělali na salaši Kaserill Alm. V rámci malé svačinky jsme ochutnali především domácí sýry, které se tady vyrábí. A pak už jen stále dolů a dolů do údolí. Ale ještě jednu zastávku jsme přece jen nemohli vynechat.
Malý kousek od obce St. Magdalena leží statek Verlotthof. Tady jsme měli objednanou speciální proceduru. Majitelé Gabriel a Beata Lambacherovi nás velice srdečně přivítali a pak jsme všichni po vyčerpávajícím pochodu dostali velice příjemnou a uvolňující masáž. Masáže jsou vyhlášenou specialitou statku Verlotthof. Beata je jedinou certifikovanou masérkou v údolí a tak k ní jezdí i mnozí místní. Nakonec se ukázalo, že je původem z Polska a tak se tu lze domluvit částečně i česky. Na statku se dá pochopitelně i ubytovat v krásných stylových pokojích.
Ale v Jižním Tyrolsku není možné pobýt ani den bez nějakého kulinářského zážitku. A tak cestou jsme se na oběd zastavili u jednoho z nejvyhlášenějších jihotyrolských šéfkuchařů – Oskara Messnera. Jméno Messner je jedním z nejrozšířenějších v údolí Villnösser Tal a určitě už tušíte, že známý horolezec Reinhold Messner odtud také pochází. Oskar ve své restauraci Pitzock se soustřeďuje především na jehněčí maso. Spolu s dalším svým přítelem založili sdružení Furchetta, které má za cíl zachovat místní plemeno brýlatých ovcí Villnösser Brillenschaf. V Oskarově
Dovolená na statku je v Jižním Tyrolsku o to jednodušší, že tu perfektně funguje organizace Roter Hahn (červený kohout), sdružující selské statky. Na jejích stránkách si každý může přečíst informace o jednotlivých statcích a udělat si i rezervaci své dovolené.