Bëgnodü tl Alta Badia! Co je tohle za jazyk? Právě takhle hosty vítají ladinská údolí v Jižním Tyrolsku a Trentinu. A mezi nimi i proslulé jihotyrolské údolí známé také pod německým jménem Abtei nebo Gadertal – údolí Alta Badia. Nejstarší alpská národnost mluví ladinsky a tenhle jazyk a kultura se tu uchovala dodnes. Celkem se k ladinské národnosti hrdě hlásí okolo 30 tisíc lidí.Ladinové to jsou původní obyvatelé Alp od Švýcarska (kde se nazývají Rétrorománi) až po Benátsko. Dodnes, kromě švýcarského kantonu Graubunden) dominují několika údolím v Jižním Tyrolsku, Bellunu a Trentinu. V údolí Badia tvoří přes 90 procent obyvatelstva. Ale hosté nemusí mít obavy, v Jižním Tyrolsku jsou úředními jazyky i němčina a italština. Takže i jimi se tu bez problémů domluvíte.
Alta Badia se už před mnoha lety stala synonymem pro kvalitní zimní dovolenou. Oblast je známá nejen svými nekonečnými sjezdovkami, ale také špičkovou gastronomií, pohostinností místních obyvatel a v neposlední řadě překrásnou přírodou. Časem se stala nejluxusnější jihotyrolskou zimní destinací.
Gourmet skisafari & spol.
Nejen sportem živ je v zimě návštevník Alp. Výtečné jídlo nesmí chybět ani při lyžování. Proto se každoročně do údolí Alta Badia sjíždějí špičkoví šéfkuchaři z Itálie i zahraničí aby na horských chatách přímo na sjezdovkách představili své kulinářské umění ve formě malých degustačních menu, spojených se sklenkou jihotyrolského vína.
Samozřejmě, že se akce účastní i všichni šéfkuchaři tří místních restaurací, kteří jsou držiteli legendárních michelinských hvězd. A nesmí chybět asi nejznámější z nich – Norbert Niederkofler, který působí právě v Alta Badii. Během sezóny už šéfkuchaře na chatách nepotkáte, ale jejich menu ano. Stačí si zakoupit speciální kartu a tím získat možnost ochutnat tyto dobroty. Ale pokud dostanete chuť na tyhle pochoutky a nemáte kartu, nevadí. Stačí se zastavit na jedné z chat (ladinsky „Ütia“) a menu si zakoupit za plnou cenu 12 eur.
Po snídani první na sjezdovce
Projet se po čerstvě upravené sjezdovce a nemuset se vyhýbat ostatním lyžařům to je sen každého lyžaře. Takovou možnost nabízí dvě místní chaty – Ütia Col Alt a Ütia Las Vegas. Prostě si objednáte snídani, majitelé chaty si vás vyzvednou mezi 6:30-7:30 u dolní stanice dosud zavřené lanovky a vyvezou nahoru rolbou, nebo si můžete zkusit jízdu na lyžích, taženi sněžným skútrem.
Nahoře čeká bohatá snídaně, ve které nechybí místní delikatesy jako jihotyrolský speck, místní selské sýry, marmelády a vyhlášené jogurty ze statku Lüch da Pcei. No a ještě před spuštěním lanovek se můžete vydat na sjezdovky a vychutnat na prázdné trati sen každého lyžaře – „panenský manšestr“.
Nekonečné lyžování v ladinských údolích
Pokud vás nebaví lyžovat stále na stejných sjezdovkách, není problém vyrazit na delší cestu. Pokud je dostatek sněhu a tedy všechny vleky a lanovky jsou v provozu, potom není problém na lyžích navštívit sousední údolí. Třeba údolí Gherdëina (italsky Val Gardena) nebo zajet přes středisko Rèba (italsky Arabba) až do známého údolí Fascia (italsky Val di Fassa).
Celá trasa vede kolem masivu Sella a její jméno je mezi lyžaři už proslulé – Sella Ronda. Vše je propojeno sjezdovkami, lanovkami a vleky. Na tuhle lyžovačku už ale nestačí jen skipas Alta Badia, je třeba si koupit skipas Dolomiti superski, který platí v takřka 20 střediscích v Dolomitech.
Oblast Alta Badia sice platí za místo, kam se jezdí rekreovat bohatá smetánka, ale nabídka je tu přizpůsobena skutečně všem. Bydlet se tu dá jak ve stylových a luxusních hotelech, ale také třeba na selských statcích už od zhruba 20 eur/ za noc a osobu.
Takže ještě jednou – bëgnodü tl Alta Badia!
www.altabadia.org
www.rosalpina.it