Skotsko je známé svou dlouhou a pohnutou historií. Hrdí skotové si dodnes udrželi svůj původní jazyk a zvyky. Zdejší někdy velice drsná, ale o to krásnější krajina nabízí mnoho zajímavého.A nejsou to jen přírodní krásy, které sem ročně přitahují milióny turistů z celého světa. Skotská města nabízejí neopakovatelnou atmosféru, ve které se spojuje staletá tradice a moderní doba.
Cesty za poznáním Skotska stojí jistě zato. Země nabízí skutečně pro každého něco. Od velkých průmyslových a turistických center, přes přímořské přístavy a vesničky v horách až po divokou přírodu národních parků. Navíc Skotsko je turisticky zajímavé nejen v letních měsících ale i po celý zbytek roku. A protože k němu patří i mnoho ostrovů, přitahuje i milovníky romantických zážitků.
Edinburgh – město historie a kultury
Od roku 1492 je hlavním městem Skotska. Jeho jméno pochází zkomolením gaelského jména Brythonic Din Eidyn (Eidynova pevnost) a v místním dialektu se vyslovuje „Edinburra“. Nad starým městem se tyčí edinburghský hrad, který kromě jiného skrývá i historické korunovační klenoty skotských králů.
Domy na starém a novém městě jsou postaveny ve stylu georgiánské a viktoriánské architektury. ale nechybí zde i supermoderní stavby, mezi které se počítá i budova nového skotského parlamentu. Britská královna ho oficiálně otevřela 1. července 1999. Dodnes je velice kontroverzní stavbou, jejíž rozpočet se z původních 50 miliónů liber vyšplhal na čtyřnásobek.
Hlavní město ovšem nabízí i mnoho dalších zajímavostí. Je to, mimo jiné, i město literatury. Narodili nebo žili zde např. spisovatelé Walter Scott, Robert Luis Stevenson, Ian Fleming nebo Robert Burns. V Edinburghu najdete i Skotskou národní galerii, národní knihovnu nebo muzeum spisovatelů.
Edinburgh má dnes takřka půl miliónu obyvatel. Je i městem tisíců nekouřících komínů, protože vzhledem k neúnosnému smogu před lety kompletně přešlo na vytápění plynem a elektřinou. Hlavní město je jednou z hlavních vstupních míst do Skotska. Nachází se tu mezinárodní letiště s přímým spojením s Prahou a přístav, kam přijíždějí pravidelné lodní linky např. z Belgie.
Tartan, kilt a dudy
Skotská společnost byla vždy tradičně rozdělena do tzv. klanů. Klan je obdoba kmenového společenství rodin, ve kterém žili i naši předkové. Na rozdíl od zbytku Evropy se tento systém ve Skotsku udržel až do dnešních dní. Jednotlivé klany cítili samozřejmě potřebu se navenek od sebe odlišovat. A tak složitým vývojem se dospělo až k současné podobě tartanu. Tartan je poměrně složitý kostkový vzor. Jednotlivé klany se liší provedením kostek a kombinacemi jejich barev. Tartany jsou nazvány jmény klanů, ke kterým přísluší. Není bez zajímavosti, že tartan byl jednou z prvních věcí, které zanechal člověk na Měsíci. Neil Armstrong – původem Skot, hned po přistání položil pruh tartanu v barvách jeho klanu na měsíční povrch.
Kilt je tradiční suknicí, kterou nosily a nosí ve Skotsku nejen ženy ale i muži. Nesprávně je nazývána sukní ale jedná se o zcela jiný druh oděvní součástky. Jedná se o poměrně novodobý oděv. Jeho počátky spadají teprve do 15. století na skotské vrchovině. V ostatních částech Skotska byl jako kroj přijat až v průběhu 19. století. Kilt je vlastně pruh vlněné látky obtočený kolem boků a nahoře sepnut páskem a dole tradiční sponou na boku. Právě kilt je nejvýraznější oděvní součástkou, na které je použit tartanový vzor příslušnosti ke klanu.
Dudy nejsou výsadou Skotska, vždyť v minulosti byly jedním z nejrozšířenějších nástrojů po celé Evropě. Ale právě skotové si dokázali po staletí hru na dudy a jejich výrobu udržet. Skotské dudy se od těch našich liší především dvěmi základními konstrukčními odlišnostmi. Na rozdíl od chodských dud se u těch skotských měch plní pomocí nafukování ústy dudáka. Druhým rozdílem je tvar píšťaly. Zatímco chodové hrají na píšťalu kónického tvaru, skotové mají píšťaly rovné-cylindrické. Zvuk skotského nástroje je jemnější a hlubší. Skotští dudáci jsou nedílnou součásí nejen lidových slavností ale např. i vojenských přehlídek. Vždyť zvuk dud doprovázel a povzbuzoval skotská vojska i při bitvách a po porážce skotů anglickými vojsky byla dokonce hra na dudy na dlouhou dobu pod trestem smrti přísně zakázána.
Skotská hrdost
Skotové jsou právem hrdi na svou národní příslušnost a historii. Vždyť i v rámci Spojeného království mají velkou míru autonomie. V britské armádě například vždy byly speciální skotské pluky. Galština je druhým oficiálním jazykem, kterou se nejen běžně mluví ale ve které vychází i literatura a setkáte se s ní i na nápisech jmen ulic, měst, obchodů apod. Skotská vlajka vlaje nad skoro každou významnou budovou Skotska. Skotský parlament sídlí v Edinburghu v moderní budově a je, třeba na rozdíl od parlamentu našeho, běžně přístupný veřejnosti.
Skotské speciality
Vzhledem k tomu, že ve Skotsku žije přes 10 miliónů ovcí, je jednou z nejdůležitějších složek jídelníčku skopové maso. A umějí ho tady skutečně výborně připravit na stovky způsobů. Pro skutečně zaryté milovníky vůně skopového je určen Haggis – pochoutka na způsob našeho jelita, ovšem připravovaná výhradně ze skopových vnitřností a naplněná do ovčího žaludku. Pozor ovšem na spolustolovníky, “vůně” je skutečně intenzivní …
A protože všude okolo Skotska je moře a protéká jím mnoho řek, také ryby a mořští živočichové nesmí chybět na jídelníčku. Asi nejoblíbenějšími rybami jsou losos (Salmon) a treska (Haddock), které jsou v různých variantách nabízeny snad v každé restauraci.
Pro našince trochu nezvyklou specialitou jsou holubi a holoubátka. Dříve i u nás tak populární maso umějí Skotové přípravou dovést ke skutečné dokonalosti. A skuteční labužníci si mohou pochutnat i na holubech divokých. Jen pozor na broky v mase …
Nejoblíbenějším sýrem je zde i u nás známý čedar (Cheddar). Ten náš má ale s originálem většinou jen málo společného. Jedná se o velice výrazný tvrdý sýr s barvou od zlatavě žluté až po oranžovo-červenou. Je zajímavé ochutnat čedary z různých koutů Skotska, které se mnohdy velice výrazně liší chití, vůní i konzistencí.
A co se ve Skotsku pije? Kromě dovezených vín je zde velice populární pivo. Skotská piva jsou velice rozmanitá od typů Lager, které jsou našim nejpodobnější přes silnější Alle až po anglické typy Bitter. Pivovarů je bezpočet, takže pivní nadšenci mají co ochutnávat. Ze silnějších nápojů je v první řadě samozřejmě whisky. Málokterý skot pije u nás nejznámější blendované whisky (např. Ballantines, Grants, Johny Walker apod.). Tady si potrpí na skutečnou kvalitu svého národního nápoje a tak v barech a restauracích najde návštěvník širokou nabídku sladových whisky (single malt), které teprve skutečně mohou rozvinout lásku k tomuto zlatavému moku.
Z whisky, smetany nebo medu se vyrábí i mnoho likérů. Velice oblíbený je Drambuie nebo známý Baileys. Pijí se samostatně nebo jako součást koktejlů nebo se jednoduše přidávají do kávy.
Z nealkoholických nápujů je v poslední době nejoblíbenější Irn Bru. Je to varianta energetického nápoje s nízkým obsahem cukru. Protože obsahuje kofein, používá se v hojné míře v ranních hodinách po divočejší noci …